Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


pondelok, 22. august

8:00 – 30. september 18:00 Kníhkupectvo Christiania, Poprad

Výstavka k výročiu 21.augusta 1968

Kníhkupectvo Christiania pripravilo pri príležitosti 48. výročia okupácie bývalého Československa vojskami Varšavskej zmluvy výstavu dostupných kníh súvisiacich s touto tématikou. Súčasťou expozície je aj výstavka unikátnych fotografií z augustových popradských ulíc a prezentácia dokumentárnych fotografií z kníh Ladislava Bielika a Josefa Koudelku.

Medzi vystavenými titulmi je množstvo historických štúdií a analýz prinášajúcich nové pohľady na politické aj vojenské pozadie našej okupácie a rôzne knihy spomienok a pamätí aktérov týchto smutných udalostí. Výstava ponúka aj prehľad dostupnej súvisiacej literatúry, či už o období následnej normalizácie, alebo beletristickú tvorbu protirežimných a exilových autorov.

Výstava je inštalovaná vo výkladoch aj v priestoroch tradičného popradského kníhkupectva Christiania a potrvá až do konca septembra.


Dnes — utorok, 27. september

18:00 – 20:00 Goethe-Institut , Bratislava

Ľuboš Kostelný číta V deň ako tento

V deň ako tento je nový slovenský preklad knihy Petra Stamma, jedného z najúspešnejších švajčiarskych autorov súčasnosti. Večer s prekladateľom knihy Jánom Jamborom. Ukážky prečíta herec Ľuboš Kostelný. Moderuje Michal Hvorecký.

Učiteľ nemčiny na gymnáziu Andreas žije osemnásť rokov v Paríži. Má dve milenky, chodieva do kina, nakupuje. Jedného dňa sa rozhodne zmeniť svoj život. Pútavý príbeh súčasníka, ktorý trpí rozporom medzi snom a skutočnosťou.


Podujatie podporili Veľvyslanectvo Švajčiarskej konfederácie a vydavateľstvo Artforum.


utorok, 4. október

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Ernst Rifgatovič Muldašev

Lekárska spoločnosť naturálnej medicíny si Vás dovoľuje pozvať na besedu s ruským oftalmológom prof. MUDr. Ernstom Rifgatovičom Muldaševom

Lekárska spoločnosť naturálnej medicíny si Vás dovoľuje pozvať na besedu s ruským oftalmológom prof. MUDr. Ernstom Rifgatovičom Muldaševom. Profesor Muldašev sa venuje rozsiahlemu výskumu v oblasti očnej chirurgie a implantátov, zúčastnil sa niekoľkých expedícií do Egypta, Nepálu či Tibetu a je autorom viacerých kníh. Na Slovensku je po prvý krát.

Publikácie profesora Mulgaševa, ktoré vyšli v slovenskom preklade:

Z koho sme vznikli? Neuveriteľné výsledky vedeckej himalájskej expedície

Hľadanie mesta bohov I – Tragické posolstvo predkov

Hľadanie mesta bohov II – Zlaté dosky Harati

Hľadanie mesta bohov III – V objatí Šambaly

Hľadanie mesta bohov IV – Predslov ku knihe Matrica života na Zemi

Hľadanie mesta bohov V – Matrica života na Zemi


streda, 5. október

17:00 – 19:30 Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica

Irena Brežná v Banskej Bystrici

​Stredoslovenská galéria v spolupráci s Anasoft litera pozýva na autorské čítanie finalistky Anasoft litera 2016 Ireny Brežnej a jej knihy Nevďačná cudzinka.

Anasoft litera spoločne so Stredoslovenskou galériou už tradične organizujú v Banskej Bystrici počas jesene autorské čítania s finalistami literárnej ceny.
Autorské čítanie finalistov ceny za domácu prózu Anasoft litera 2016 pokračuje 5. októbra 2016 o 17.00 hod. vo Vile Dominika Skuteckého predstavením tvorby spisovateľky Ireny Brežnej a jej knihy Nevďačná cudzinka. Literárny večer bude moderovať Zuzana Bariaková a o hudobný program sa postará Ivana Mer.


sobota, 15. október

17:00 – 19:00 Kino Úsmev, Košice

Lucia Berlin - Manuál pre upratovačky

Kino Úsmev, Artforum Košice a vydavateľstvo Inaque Vás pozývajú na uvedenie knihy Lucie Berlin "Manuál pre upratovačky", ktorá práve vychádza v slovenskom preklade

Poviedky Lucie Berlin predstaví jej prekladateľka a vydavateľka Aňa Ostrihoňová. Po uvedení knihy premietneme záznam čítania Lucie Berlin. Moderuje poetka Juliana Sokolová.

"Poviedky Lucie Berlin sú elektrické, bzučia a iskria, ako keď sa dotknete drôtu pod napätím." ― Lydia Davis

Lucia Berlin (1936 - 2004) písala poviedky sporadicky od 60. rokov. Vo svojich príbehoch nás s neobyčajným magnetizmom a úprimnosťou pozýva do svojho bohatého života, aj s jeho pitím a jeho chaosom, s jeho bolesťou a jeho krásou a s jeho okamihmi prekvapenia a milosti. Jej hlas je vtipný, anarchický a súcitný. S jej vlastnou zmesou vtipu a melanchólie, Lucia Berlin vytvára zázraky z každodennosti, odhaľuje tieto okamihy milosti v práčovňach a útulkoch, v domoch bohatých štvrtí, medzi spojovateľkami v ústredniach, medzi ťažko sa pretĺkajúcimi matkami, stopármi a zblúdilimi kresťanmi. Jej poviedky sú inšpirované detstvom stráveným v rôznych ťažobných mestách na Aljaške a americkom Stredozápade; úžasnými rokmi, čo prežila v čilskom Santiagu; tromi manželstvami; celoživotným problémom s alkoholizmom a rôznymi povolaniami, ktorým sa venovala, aby dokázala uživiť svojich štyroch synov. V 90. rokoch začala učiť na univerzite. V roku 2004 zomrela v kalifornskom meste Marina del Rey. V roku 2015 vyšiel výber z jej poviedok, Manual for Cleaning Women, ktorý spustil novú vlnu záujmu o jej tvorbu.

„Nepoznám nikoho, kto by poviedky Lucie Berlin nechcel čítať.“ ― Stephen Emerson

„V zbierke poviedok Manuál pre upratovačky máme možnosť spoznať významnú, hoci počas svojho života prehliadanú, americkú autorku. Príbehy Lucie Berlin nás nútia zamyslieť sa nad všetkými možnosťami v živote. Jej poviedky idú hlboko, na dreň a na dno miest, nálad a myslí.“ ― Dwight Garner, New York Times

„Zbierka poviedok Manuál pre upratovačky od Lucie Berlin je zázrakom rozprávačskej úspornosti, ktorá dokazuje génia tejto prehliadanej autorky, ako aj jej životnú skúsenosť a náhle záblesky pochopenia.“ ―Lisa Shea, Elle

Aňa Ostrihoňová je prekladateľka a esejistka. V r. 2012 založila vydavateľstvo Inaque. Prekladá z angličtiny a francúzštiny, vyšli jej o.i. preklady kníh Kate Bolick, Jenny Offill, Michela Houellebecqa, J. D. Salingera, Andreia Makina, Anny Gavaldy, Aleksandara Hemona či Adama Phillipsa.

Vydavateľstvo Inaque sa zameriava na vydávanie prekladov kvalitnej súčasnej literatúry. V rámci edície Pandora prináša tvorbu európskych a amerických autoriek, ktoré píšu každá inou formou a jazykom o ženskej skúsenosti. V edícii Pandora vyšli romány a poviedkové zbierky Tessy Hadley, Eleny Ferrante, Jamie Quatro, Saphie Azzeddine, Jenny Offill či memoárová kniha Kate Bolick.