Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Dnes — sobota, 3. december

14:00 – 14:30 Nová synagóga Žilina, Žilina

Bene a Lyrik, čiže Modré hory na Vianočnom Malom trhu

Pozývame na Vianočný Malý trh v Novej synagóge, kde Vám Marián Bene Benkovič a Naničhodný poet Lyrik, alebo ak chcete Modré Hory, predstavia svoje nové "dieťa" - knihu textov Dobré slohy .

Autogramiáda a improvizovaná čítačka sa uskutoční v takzvanej "zimnej modlitebni" Novej synagógy. Veľmi sa tešíme - Chalani z Artfora


Zajtra — nedeľa, 4. december

10:00 – 11:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Posvieťte si s nami na sny! Rozprávkové dopoludnia v Artfore

Štyri príbehy, štyri nevšedné dobrodružstvá, štyri jedinečné detské knižky. Pozývame drobcov aj ich rodičov na rozprávkové stretnutia do Artfora. Po peknom krste knižky o Chlapcovi s očami ako hviezdy nás čakajú malilinké pôvabné knižky, ktoré nikde inde nenájdete a potom Traja kamoši.

4.12. 10:00 (nedeľa) ŠIPKOVÁ RUŽENKA TRIKRÁT INAK

Predstavujem si, že si uvaríme šípkový čaj s medom a pozrieme sa na rozprávku o Šípkovej Ruženke očami troch ilustrátoriek. Alexandra Grela, Krisztina Maros a Barbara Szepesi Szűcs si ju predstavujú odlišne a každá ju aj inak nakreslila. Netreba k nim žiadne slová. Nájdete ich v malých pôvabných knižkách z vydavateľstva Csimota. Ako si Ruženku predstavujete vy? A čo myslíte, prečo sa v tej rozprávke toľko spí?

11.12. 10:00 (nedeľa) TRAJA KAMOŠI A FAKTICKY FANTASTICKÝ POKLAD

Viem si predstaviť, že si postavíme fantastický bunker. Juraj bunker už má a čo je dôležitejšie, má aj fantastických kamošov. Podarí sa im rozlúštiť tajnú mapu k pokladu? A čo je vlastne skutočný poklad? Spoznáme spolu pokračovanie obľúbenej knihy Barbory Kardošovej opäť s krásnymi ilustráciami Katky Slaninkovej.

18.12. 10:00 (nedeľa) KYTIČKY Z ULICE

Urobiť niekomu radosť je... radosť. Myslím, že urobiť niekomu radosť je veľmi jednoduché. Nechajme sa inšpirovať knihou a dievčatkom v červenom kabátiku a vymyslime svoje tajné plány ako rozradostíme


Poznámka: Všetky programy sú vhodné pre deti od 3 do 9 rokov. Máme obmedzenú kapacitu a preto si radšej miesto rezervujte na adrese deti@artforum.sk Vstupné je 2 eurá/dieťa. Dĺžka programu 45 minút.


streda, 7. december

18:00 – 20:00 Kino Úsmev, Košice

Petr Borkovec v Kine Úsmev

Kino Úsmev a vydavateľstvo Fra Vás pozývajú na čítanie básnika Petra Borkovca a premietanie filmu vybraného autorom v rámci cyklu Literatúra a Film (autorské čítanie a premietanie filmu, ktorý vybral a uvedie autor)

Petr Borkovec
LIDO DI DANTE

Ermanno Olmi
STROM NA DREVÁKY (IT, 1978, 170 min)

v stredu 7. decembra o 18.00 v Kine Úsmev v Košiciach

Petr Borkovec bude čítať zo svojej novej knihy poviedok Lido di Dante (fra, február 2017), ktoré sa odohrávajú na dosť pochybných plážach severného Jadranu, v romaňolských vidieckych baroch a v sexuálnom lesíku, kde Dante Alighieri začal písať Peklo. Po čítaní Petr uvedie film, ktorý vybral na premietanie, STROM NA DREVÁKY od Ermanna Olmiho (IT, 1978).

"Malý lido za Ravennou, kam jsme odpoledne dorazili, se taky jmenuje po Dantovi, protože za pláží je velkej černej les, kde začal psát tu svou divadelní hru. Alice, která hodně čte, mi řekla, že Dante do toho lesa pořád chodil a viděl vlka, co se pak změnil v leoparda, kterej ale vypadal jako had, a potom zas v dikobraza a nakonec v tajemnýho průvodce a o tom je začátek hry. "


štvrtok, 8. december

18:00 – 18. december 20:00 Pod Vŕškom - kníhkupectvo a antikvariát, Nitra

Autorská prezentácia Andreja Bána knihy Na juh od raja

Fotograf a reportér časopisu .týždeň Andrej Bán predstaví v nitrianskom kníhkupectve Pod Vŕškom svoju tretiu autorskú knihu.

Na juh od raja prináša 82 čiernobielych dokumentárnych fotografií z 25 krajín, ktoré navštívil počas uplynulých 25 rokov. Jedinečné snímky autor dopĺňa pútavými textami o živote v regiónoch postihnutých vojnami, exodmi, etnickými či náboženskými konfliktami a prírodnými katastrofami. Hoci v knihe dominujú fotografie z krízových oblastí, publikácia nie je iba o hrôzach, ale najmä o nádeji a schopnosti bežných ľudí prežiť a vyrovnať sa so svojím osudom. Fotograf sa opakovane vracia najmä do Kosova, Bosny a Hercegoviny, Gruzínska, Pakistanu či Afganistanu.


štvrtok, 8. december

19:30 – 21:00 kaviareň Pigis, Banská Bystrica

Beseda: Michal Havran s románom Analfabet

​Artforum Banská Bystrica a Pigis vás pozývajú na besedu a autorské čítanie s Michalom Havranom a jeho románovým debutom Analfabet z vydavateľstva Marenčin PT.

Kniha je junkieteologickým príbehom o interpretáciach a tajnom meste na Dunaji bez milostnej zápletky. Postavy sa dostávajú zo starého cintorína po stopách jazyka a zločinu do Petrohradu, aby sa mohli pozrieť z diaľky na Strednú Európu.

V debutovom románe expresívneho teológa, moderátora a scenárístu (a mnohého iného) nenájdete odpovede ani na tieto pálčivé otázky: Ako súvisia sklady kníh s heroínom? Prečo sa v Bratislave objavili potomkovia balkánskych kúzelníkov a operátori magických zrkadiel?

Michal Havran (1973) študoval klasickú literatúru a jazyky v Bratislave a protestantskú teológiu vo Francúzsku. Založil portál jetotak.sk, je spoluautorom divácky úspešného filmu Kandidát, v RTVS má talkshow Večera s Havranom. Označuje sa za salónneho teológa.

Vstup je voľný.


piatok, 9. december

17:00 – 19:00 Antikvariátik, Banská Štiavnica

Autorské čítanie s Antikvariátikom: Silvester Lavrík

Silvester Lavrík bude ďalším z autorov predstavených na diskusiách v Antikvariátiku. Podujatie moderuje Zuzana Lukáčová. Vstup voľný.

Silvester Lavrík (1964) je dramatik, režisér a spisovateľ. Pracoval ako učiteľ, kreatívny riaditeľ v reklamnej agentúre, bol tiež umeleckým šéfom Mestského divadla v Zlíne či riaditeľom Rádia Devín. Napísal viac ako tridsať divadelných hier. Po knihách Allegro barbaro (2002), Zlodeji (2005), Perokresba (2006),Villa Lola (2004), Zu (2011) a Naivné modlitby (2013) mu tento rok vyšiel román Nedeľné šachy s Tisom.


sobota, 10. december

20:00 – 22:00 Diera do sveta, Liptovsky Mikulas

Never Sol - Koncert

Speváčka Never Sol už svojím debutom presiahla hranice českej hudobnej scény. Magicky podmanivá hudba spadá pod nezávislý pop, sofistikovanú elektroniku a žáner indie, avšak nič z toho by nemalo výsledný efekt bez jej strhujúceho jedinečného vokálu.

Strong connection to songwriting, intricate chord progressions, synths and voice are the cornerstones. At times, her songs veer into David Lynch territory: full-bodied, thick and eerie. Other times, spare and open – just her voice, and a few carefully placed instrumental flourishes. Putting contrasts to an equal level, epic basis that is expressed hand in hand with delicateness and tenderness.

Sára is an alumna of Jazz Academy of music in Prague, a place of her birth and current residence, and this clearly shows in her technique that complements her devotion to express fragile emotions. The debut album Under Quiet (2013) resulted from her two-year collaboration with Jan P. Muchow (otherwise known from his electronic and shoegaze band Ecstasy of Saint Theresa). The album was well received in Czech Republic and was nominated for several czech awards. In 2014 Under Quiet was re-released by Denovali Records. Never Sol participated at the Tokyo 2014 edition of Red Bull Music Academy and she also performs with Tomáš Dvořák's electro-acoustic project Floex. In 2015 she made music for the contemporary dance performance DIVOČINA by Jana Burkiewiczova.Vstupné: 5 eur


utorok, 13. december

17:00 – 19:00 Café Berlinka SNG, Bratislava

Prezentácia knihy Jozefa Tancera - Rozviazané jazyky

Kniha Jozefa Tancera Rozviazané jazyky prináša spomínanie obyvateľov medzivojnovej Bratislavy na jazykové prostredie, v ktorom vyrastali. Knihu spolu s autorom predstavia etnologička Gabriela Kiliánová a hudobník Marián Banda.

Aké jazyky používali bratislavské rodiny v domácnosti? Ako komunikovali obyvatelia mesta na verejnosti? Aké jazyky sa učili bratislavské deti v škole, v jazykových kurzoch či u súkromných učiteľov?

Dvadsať rozhovorov s Bratislavčanmi predstavuje prierez pestrým jazykovým, etnickým a náboženským prostredím mesta. Nemci, Maďari, Slováci, Židia alebo jednoducho starí Prešporáci či Bratislavčania, ročníky narodenia od roku 1916 do roku 1933, približujú množstvo konkrétnych každodenných situácií, v ktorých sa vytvárali priaznivé podmienky na rozvíjanie jazykových znalostí alebo naopak situácie, v ktorých sa jasne uprednostňoval jeden jazyk pred ostatnými. Rozprávanie o jazykoch tak predstavuje špecifický pohľad na dejiny každodennej komunikácie a kultúry typicky stredoeurópskeho mesta.

Hudobný program: Katarína Padúchová

VSTUP voľný