Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


utorok, 28. február

19:00 – 20:30 Artforum, Bratislava, Bratislava

Piata loď: z Vinohradov na Berlinale

Priatelia, poďte s nami uviesť do života nové vydanie knihy Piata loď. Spolu s autorkou Monikou Kompaníkovou, režisérkou rovnomenného filmu Ivetou Grófovou a filmovým kritikom Petrom Konečným, ktorý bude večerom sprevádzať, nahliadneme do sveta, ktorý sa rozprestiera niekde medzi železničnou stanicou Vinohrady a Berlinale, niekde medzi filmom a literatúrou.

Príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie, ako doma vychádza v novom vydaní vo vydavateľstve Artforum v grafickej úprave Martina Mistríka. Film Ivety Grófovej mal svoju premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale v Berlíne.

Román Piata loď získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie Anasoft litera, bol preložený do nemčiny, češtiny, poľštiny, bulharčiny, arabčiny, maďarčiny, v Chorvátsku vyšiel v sérii tridsiatich súčasných európskych románov, pripravuje sa rumunské vydanie.

Na motívy románu Piata loď a ďalších poviedok Moniky Kompaníkovej vzniklo niekoľko študentských scenárov na VŠMU a FAMU, krátky animovaný film, monodráma Rosy Pokornej, monodráma Slávy Daubnerovej, či divadelné predstavenie divadla Slúchadlo.štvrtok, 2. marec

18:30 – 19:30 Ex Libris v SNG, Bratislava

Literatúra vo výklade s Michalom Havranom

Michal Havran a jeho nový román Analfabet budú našimi hosťami v marcovej Literatúre vo výklade. Debatovať s Michalom Havranom bude poetka Katarína Kucbelová. Srdečne Vás pozývame, vstup je voľný.

"Román Analfabet som začal písať pred pár rokmi. S vynútenými pauzami, medzi školami a prácami, písaval som ho na najnepravdepodobnejších miestach, v kuchyniach na žúroch, v campoch pri Atlantiku, v lietadlách, v zápchach na diaľniciach. Je venovaný všetkým, čo neprežili 90' roky, kamarátom a kamarátkam, čo ostali, ľuďom, čo z Bratislavy odišli a vrátili sa do nej, nechali sa ňou ničiť a pestovať," - M.H.


štvrtok, 2. marec

19:00 – 20:30 Artforum, Bratislava, Bratislava

Priniesť Brazíliu svetu. Machado de Assis v slovenskom preklade.

Brazílska ambasáda a Artforum vás srdečne pozývajú na krst knihy Quincas Borba zakladateľa modernej brazílskej literatúry Machada de Assis. Samouk, ktorý nikdy neopustil Rio de Janeiro a nenavšetevoval ani základnú školu, no predsa sa naučil niekoľko cudzích jazykov vrátane latinčiny, písal do novín, písal eseje, romány, básne a stal sa predsedom Brazílskej literárnej akadémie. Jeho román quincas Borba po prvý krát vychádza aj na Slovensku v preklade Lenky Cinkovej.

Román Quincas Borba, ktorý po prvý krát vychádza aj na Slovensku Vám predstaví profesorka Alice Leal z Viedeňskej univerzity, profesor Ladislav Franek a prekladateľka Lenka Cinková.


Quincas Borba (1891) tvorí spolu s Posmrtnými pamäťmi Brása Cubasa (1881) a Donom Casmurrom (1899) literárnu trilógiu, ktorá narúša dobové tendencie (romantizmus a naturalizmus) a vzniká ako nový druh neexistujúceho textu v univerzálnej literatúre. V tejto zrelej fáze dosahuje revolučný, originálny a kreatívny vrchol. Jeho romány sú písané v prvej osobe, ktorá sa vyznačuje jemnou iróniou a nedôverou v človeka. Týmto predstavil modernú literatúru v Brazílii.

Machado de Assis sa narodil v Riu de Janeiro v roku 1839 a bol považovaný Susan Sontagovou, americkou spisovateľkou a esejistkou, za najvýznamnejšieho latinsko- amerického spisovateľa všetkých čias. Režisér Woody Allen považuje román Posmrtné pamäti Brása Cubasa od Machada de Assisa za jeden z piatich románov, ktoré najviac ovplyvnili jeho kariéru.

Machado de Assis nikdy pravidelne nenavštevoval základnú školu. Samouk, ktorý nikdy nevyšiel z Ria de Janeiro, sa naučil francúzsky, anglicky, grécky a nemecky a tiež sa stal prekladateľom veľkých mien svetovej literatúry ako Victor Hugo, Charles Dickens, Shakespeare, Dante a Schiller. Paralelne k životu spisovateľa, prekladateľa, esejistu a verejného činiteľa, sa Machado de Assis zapojil do založenia Academia Brasileira de Letras, v ktorej bol zvolený aklamáciou na post prezidenta. Machado de Assis zomrel v roku 1908 vo veku 69 rokov, a už sa svojho života bol najväčším menom národnej literatúry.