Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Dnes — piatok, 21. október

19:00 – 21:00 Kultúrny dom Ľudovíta Štúra, Modra

NEBÝVA NA KAŽDOM VŔŠKU ŠIKULA...

Pozývame Vás na neobyčajnú spomienku na slovenského prozaika, básnika, scenáristu, autora literatúry pre deti a mládež, a tiež výborného hudobníka Vincenta Šikulu, ktorá sa koná pri príležitosti oslavy jeho nedožitých 80. narodenín. Rozárka, Ondrej, ale aj strýco Rafael, šibal Vinco, poštárka, básnik, vinári a iné literárne postavy, ale i ľudia zo života Šikulu postupne rozpletajú príbehy z jeho života a tvorby. Zažijete príbeh Vincenta Šikulu v zaujímavom scénickom čítaní, ktoré autorsky pripravil Daniel Hevier a režijne uchopil Patrik Lančarič.

Prijmite naše pozvanie na multižánrový piatkový večer do Modry a pohár Zelenáku (Veltlínske zelené), ktorý mal rád Vincent Šikula.

Za všetkých autorov a organizátorov,

Veronika Šikulová


Účinkujú: Daniel Hevier, Veronika Šikulová, Agáta Petrakovičová Šikulová, Dorota Petrakovičová, Vincent Mihalkovič, Elena Šikulová, Martin Kellenberger, Márius Kopcsay, Martin Žák, Ľubo Piktor a Katka Aulitisová, Branislav Dugovič, Jozef Šimeček, orchester FOR Bratislava, Divadlo pri ZUŠ Modra, DFS Magdalénka z Modry a mnoho ďalších.

Kontakt a ďalšie informácie: Kultúrne centrum Modra, Sokolská 8, 900 90 Modra, Marcela Kvetková, marcela.kvetkova@kcmodra.sk, 033 647 21 12, 0910 800 188


utorok, 25. október

19:00 – 3. november 20:00 Artforum , Žilina, Košice, Banská Bystrica, Bratislava

Andrej Bán: Na juh od raja (Košice, Banská Bystrica, Žilina, Bratislava

25 krajín, 25 rokov, príbehy obetí vojen, exodov a prírodných katastrof. To je v skratke práca a život jedného z najlepších slovenských dokumentárnych fotografov a reportérov, Andreja Bána. Prierez jeho tvorbou môžete teraz vidieť v knihe Na juh od raja, na uvedenie ktorej vás srdečne pozýva autor, Vydavateľstvo Slovart, Artforum a Človek v ohrození.

Knihu predstavíme v:

Košice utorok 25. 10. o 19:00 Artforum , Mlynská 4

Banská Bystrica streda 26. 10. o 17:00 Stredoslovenská galéria - Bethlenov dom, Dolná 8

Bratislava štvrtok 27.10 o 19:00 Artforum, Kozia 20

Žilina štvrtok 3. 11. o 19:00, Artforum Mariánske nám 1.


S Andrejom Bánom príde Braňo Tichý, riaditeľ neziskovej organizácie Človek v ohrození a budú hovoriť o knihe, o konfliktných zónach, kde Andrej pôsobil ako reportér, fotograf aj ako humanitárny pracovník organizácie Človek v ohrození. Braňo Tichý porozpráva o aktivitách organizácie Človek v ohrození, ktoré sú úzko spojené s dokumentárnou tvorbou, médiami, fotografiou.


utorok, 25. október

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Cudzie príbehy Jany Juráňovej

ASPEKT pozýva na prezentáciu novej knihy Jany Juráňovej Cudzie príbehy a začiatok osláv dvadsaťročnice Knižnej edície ASPEKT. Knihu Cudzie príbehy predstaví autorka Jana Juráňová a editorka Jana Cviková. Podujatie bude moderovať Viktor Suchý, na husliach zahrá Marek Juráň.

Vo svojej novej knihe spojila známa prozaička a dramatička Jana Juráňová tri cudzie príbehy: sú civilné, uštipačné, ironické, melancholické, detailné, nahnevané, rezignované aj vyrovnané, no predovšetkým zrelé, plné rešpektu voči životnej sile svojich protagonistiek. V prózach Zuzana a zopár starcov, Obeť a Cudzí príbeh tematicky spracováva mediálnu manipuláciu, brutálnu vraždu a účelovosť vo vzťahoch, venuje sa skryto i otvorene tolerovanej sociálnej nespravodlivosti a sleduje, ako súčasný bežný život často vyrastá z vlákien minulého režimu a aké metódy klamania nám pomáhajú ukryť pred nami samotnými to, čo vidíme.

Podujatím sa zároveň začnú oslavy dvadsaťročnice Knižnej edície ASPEKT! Pred dvadsiatimi rokmi vyšli z tlačiarne prvé dva aspektovské tituly – veršovaný román Märty Tikkanen Príbeh lásky storočia a novely Jany Juráňovej pod názvom Siete. Etela Farkašová vtedy v recenzii na knihu napísala: „Juráňovej próza je akousi meta-rozprávkou, je to nielen prerozprávanie príbehu, ale aj rozprávanie o príbehu, a to v jemne naznačenom kontexte ďalších rozprávkových príbehov.“ V inej recenzii zase Petra Bombíková písala o tvrdohlavosti, „s ktorou (si) ´aspekťáčky´ napriek mnohým problémom kúsok po kúsku rozširujú manévrovací priestor. Myslím si, že ten je dnes – tu a teraz – paradoxne priestorom aj pre tých, ktorým sa vidí smiešne obmedzený, príliš iný, umelý či zbytočný.“

Príbehy Knižnej edície ASPEKT pokračujú aj po dvadsiatich rokoch, občas sú rozprávkové, často pripomínajú triler, niekedy sú viac naše, inokedy sa nám zdajú trochu cudzie. A dodnes sa s vami usilujeme náš spoločný priestor – dnes možno trochu väčší, ale stále veľmi krehký – udržiavať, formovať aj rozširovať. Napríklad aj tým, že nadchádzajúci rok bude intenzívnou oslavou dvadsaťročnice Knižnej edície ASPEKT, v rámci ktorej pripravíme ešte mnoho podujatí, stretnutí a iných aktivít. Tešíme sa na vás a ďalších 20+.


utorok, 15. november

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Konvália. Zakázaná láska Rudolfa Dilonga

vydavateľstvo SLOVART a Artforum Vás srdečne pozývajú na krst novej knihy Denisy Fulmekovej Konvália. Príbeh židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a exponovaného slovenského básnika Rudolfa Dilonga.

Ich vzťah sa začal ešte v medzivojnových Malackách a Valéria sa neskôr vyhla deportácii najmä zásluhou svojho milenca. Po skončení vojny Dilong tajne emigroval do zámoria a šokovaná Valéria ostala s dieťaťom sama. Navyše čelila perzekúciám štátnej moci zato ako bývalá družka prominentného básnika Slovenského štátu. V šesťdesiatych rokoch sa medzi Valériou a Dilongom obnovila korešpondencia a v júli 1969 sa po rokoch stretli vo Viedni. Ich vzťah možno nazvať vzťahom osudovým, i keď určite nie naplneným. Zároveň je to aj rodinný príbeh autorky Denisy Fulmekovej, keďže dcérou oboch protagonistov bola jej mama. V knihe sú publikované úryvky z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga i jeho doposiaľ nezverejnená báseň, ktorú poslal Valérii z amerického Pittsburghu na jej päťdesiatku.