Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


sobota, 11. marec

18:00 – 17. máj 18:00 TOTO kultúrne ihrisko, o.z. , Bratislava

TOTO! je Kabinet ilustrácie I.

V kabinete chémie sa miešajú vône a pachy, v prírodovednom kabinete zasa čosi rastie a niečo, zaliate v skle, tróni vo vitríne. V kabinete jazykov sa povaľujú kopy kníh a v kabinete hudobnej výchovy, tam zasa zneje množstvo zvukov. Ale čo sa deje v kabinete ilustrácie? Hm... tam sú uložené príbehy s obrázkami. Čakajú na to, kedy sa na ne pozriete a poviete: „TOTO!“ Toto som už videl. Toto si pamätám z knižky...

V prvej časti môžete uvidieť diela Viery Bombovej, Ľubomíra Kellenbergera, Jozefa Cesnaka a Štefana Cpina. Môžete ich tvorbu porovnávať, pozerať sa na to, ako dokázali pracovať so špeciálnymi technikami – ako ich zvládli. Alebo si jednoducho povedať, že chcete vidieť originály Čenkovej detí, Jana, príbehov z kultovej série Alfred Hitchcock a traja pátrači, z knihy japonských rozprávok Chlapec z broskyne, alebo Príbehov v divočine, či zo Striebornej a Zlatej knihy rozprávok.
Nech sa páči, vstúpte...
———
Výstava potrvá od 11. 3. do 17. 5. 2017.
———
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Dnes — štvrtok, 30. marec

18:30 – 21:00 Kalab, Bratislava

Kalab Literatograf: Báseň na počkanie

Marec je mesiacom knihy, preto sme sa rozhodli viac večerov v Kalabe venovať literatúre. No koncom mesiaca sa budeme intenzívnejšie venovať poézii, ktorej veľmi dôležitou súčasťou budete práve Vy - návštevníci. Vy budete zadáte kľúčové momenty a tie poeti zakomponujú v priebehu krátkeho času do svojej tvorby. Výsledok uvidíte, presnejšie budete počuť v priebehu krátkeho času. Básne na počkanie pre vás budú tvoriť Tomáš Hudák, Matúš Oparty, Šimon Ondruš a Michal Baláž.

Vstupné: akákoľvek fľaša inšpirácie pre básnika

Aby sme sa mohli na Vás pripraviť a garantovať Vám miesto, prosím o vyplnenie tohto formulára: https://goo.gl/forms/stErRfYlXd6umOb22

Tešíme sa na Vás.


Dnes — štvrtok, 30. marec

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Za hranicami vedy? / prezentácia knihy

Pozývame vás na prezentáciu knihy Za hranicami vedy? Aplikovaná antropológia v spoločnosti za prítomnosti editoriek publikácie Miroslavy Hlinčíkovej a Soni G. Lutherovej a spoluautoriek Ľubice Voľanskej a Heleny Tužinskej.

V poslednej dobe sa v spoločenskom diskurze na Slovensku veľa hovorí o význame a (ne)užitočnosti sociálnych vied. Svet vedy sa môže širokej verejnosti javiť ako neznámy či nepochopiteľný, fungujúci sám pre seba… Spoločenskí vedci a vedkyne tak stoja pred osobitou výzvou: ako sprostredkovať a uplatniť svoje poznatky za bránami akadémie?

Viac o titule: http://www.uet.sav.sk/?q=sk%2Fza-hranicami-vedy-aplikovana-antropologia-v-spolocnosti


Dnes — štvrtok, 30. marec

19:00 – 21:00 KC Dunaj, Bratislava

Slam Poetry. 6 rokov spolu na jednej ~

Literarnyklub.sk predstaví v KC Dunaj v rámci osláv 6 rokov spolu na jednej ~ špičky československej slam scény. Na básnický free style v netradičnom prednese autorskej poézie s využitím prvkov divadla a performancie sa môžete tešiť už tento štvrtok!

Ellen Makumbirofa, najúspešnejšia česká slammerka súčasnosti, mimo iného víťazka celoštátneho Femislamu, skončila druhá na majstrovstvách Českej republiky 2016, čím sa stala najúspešnejšou slammerkou českej histórie vôbec. Ako sama hovorí "Jméno Ellen znamená světlo. Snažím se dostát tomuto významu a vnášet do lidských životů kouzlo, jiskru, záblesk něčeho jiného, hloubku, upřímnost a autenticitu."


V rámci štvrtkového slamu sa môžete tešiť aj na Jiřího Juráňa, psychoterapeuta, amatérskeho ornitológa a fotografa. Je vicemajstrom Českej republiky v Slam Poetry a víťazom mnohých ďalších exhibícií. Rád sa hrá so slovami, pracuje s paradoxom, absurditou a humorom.


Slovenský slam predvedie Michal Krakovský, v úlohe slammera sa prvýkrát ako dobrovoľník z publika objavil v Literárnom stane festivalu Pohoda 2016 a získal druhé miesto. Vyštudoval herectvo, živil sa žonglovaním a Európu precestoval stopom.


Zajtra — piatok, 31. marec

19:00 – 22:00 KC Diera do sveta, Liptovský Mikuláš

Medziriadky: Mária Ferenčuhová a Hana Launerová

Medziriadky sa po roku vracajú opäť na Liptov, do kultúrneho centra Diera do sveta. Tentoraz predstavíme poetku Máriu Ferenčuhovú spolu s mladou autorkou Hanou Launerovou.

Skúsená autorka hostí autorku začínajúcu. Mária Ferenčuhová je poetka, filmová bádateľka, vysokoškolská pedagogička a dlhoročná členka poroty Medziriadkov. Je autorkou štyroch básnických zbierok, pričom najnovšia z nich, Imunita, vyšla na jeseň minulého roku a zvíťazila v ankete denníka Pravda Kniha roka.
Hana Launerová (1998) študuje hudobno-dramatický odbor na konzervatóriu v Nitre. Venuje sa písaniu poézie a vyhrala viacero literárnych súťaží. Viackrát bola finalistkou literárnej súťaže Medziriadky.

Moderuje: Michal Tallo. V spolurpáci s literárnou súťažou Medziriadky.


utorok, 4. apríl

19:00 – 20:00 Wawe Klub, Prešov

Večer s kníhkupectvom Artforum - Ľubor Králik

17 rokov práce, 10 000 hesiel, literárna udalosť roka 2016. Sme veľmi radi, že Stručný etymologický slovník, ktorý sa stal vlani bestsellerom, príde osobne predstaviť jeho autor, jazykovedec Ľubor Králik!

Tešíme sa na Vás!


streda, 5. apríl

18:00 – 19:30 Eleven Books&Coffee, Bratislava

Katarína Kucbelová, Martina Janvarsová - autorské čítanie

Aprílové autorské čítanie Medziriadkov, na ktorom sa predstavuje vždy jeden etablovaný autor alebo autorka spolu s finalistom alebo finalistkou aktuálneho ročníka Medziriadkov, bude tentoraz trochu netradične už na začiatku mesiaca – 5. apríla o 18:00 v Eleven Books & Coffee svoju tvorbu prečítajú Katarína Kucbelová a Martina Janvarsová. Moderuje Michal Tallo.

Katarína Kucbelová je slovenská poetka. Vydala zatiaľ štyri zbierky poézie: Duály (2003), Šport (2006), Malé veľké mesto (2008) a Vie, čo urobí (2013). Spolu s Máriou Ferenčuhovou a Nórou Ružičkovou ju literárny kritik Derek Rebro zaradil do tzv. ANesthetic genderation – skupiny autoriek, ktoré v súčasnosti možno považovať za jednu z najvýraznejších línií slovenskej poézie. Katarína Kucbelová dlhé roky pracuje v kultúre, okrem iného spoluzaložila najvýznamnejšiu slovenskú literárnu cenu za prózuAnasoft litera.

Martina Janvarsová píše básne, študuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2016 bola finalistkou literárnej súťaže Medziriadky a účastníčkou letného sústredenia.


štvrtok, 6. apríl

19:00 – 20:30 Artforum, Bratislava, Bratislava

Ale snad i pro toto jsme žili, ne?

​Sociologické nakladatelství (SLON) a Artforum Vás srdečne pozývajú na prezentáciu knihy Ale snad i pro toto jsme žili, ne?, v ktorej nájdete výber korešpondencie sociológov Milana Petruska a Aleny Miltovej s Martinom Bútorom a Zorou Bútorovou.

Korešpondenciu o spodných prúdoch v stojatých vodách priblížia Alena Miltová, Martin Bútora a Zora Bútorová, autorka úvodu Soňa Szomolányi z katedry politológie UK a autor doslovu Milan Paulíček z Fakulty humanitných štúdií Karlovej univerzity. Moderovať bude Michal Hvorecký.


Kniha vychádza pri príležitosti 80 nedožitých narodenín Milana Petruska.


sobota, 8. apríl

10:00 – 11:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Posvieťte si s nami na sny: Veľké knihy do batoha

Deti, opäť môžete vziať v sobotu predpoludním svojich rodičov do kníhkupectva Artforum, urobiť im pohodlie v kaviarni, alebo ich vziať do detského kúta, kde sa budeme spolu rozprávať o tom, čo sa skrýva v knižkách. Tentokrát sa spolu pozrieme na stránky veľkých kníh, ktorým sa hovorí aj náučné alebo encyklopédie.

Väčšinou sú veľké, ťažké a vyzerajú múdro. Naozaj nás niečo naučia, keď sú náučné? Ktoré veľké knihy nás bavia a ktoré nie? A prečo? Čo sa v nich skrýva? A ktoré si zaslúžia našu pozornosť a je dobré pribaliť ich spolu s lupou a iným naradím do batohu a ťahať ich na výlety?


Program je vhodný pre deti od 5 do 10 rokov.


Kapacita je obmedzená, a preto prosíme vopred nahláste svoju účasť na adrese deti@artforum.
Vstupné: 2 eurá/dieťa.
Dĺžka programu: 45 minút.