Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


pondelok, 4. júl

18:30 – 30. júl 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Moja Pohoda

Srdečne vás, kamaráti i neznámi, pozývame do kaviarne Artforum na vernisáž výstavy fotografií Borisa Németha, ktoré vznikli v backstage festivalu Pohoda a boli zverejnené v časopise .týždeň. V Artfore Pohoda začína už v pondelok 4.7. o 18:30

Moje Pohody

Keď takmer komukoľvek vo vašom okolí poviete Pohoda, predstaví si festival na trenčianskom letisku. Keď takmer komukoľvek poviete festival na trenčianskom letisku, predstaví si tri dni hudby, priateľov, stánkov s jedlom, pivo, oddych a zábavu do rána. Nemôžem povedať, že by som to tiež nezažil, ale väčšina Pohôd, ktoré som zažil, má celkom iný scenár. Často prichádzam ešte predtým, než prví návštevníci a odchádzam až po nich. To, čo sa deje medzitým zväčša neurčuje počet zakrúžkovaných koncertov v programovom letáku, ale niečo, čomu my fotografi radi hovoríme „koncept“. V skratke to znamená, že niečo si vopred pripravíte, ale potom to aj tak vo väčšine prípadov dopadne nejako inak. Napríklad tak, že pomedzi prácu stihnete aj hudbu, stánky s jedlom, pivo a zábavu, hoci málokedy do rána.

Posledné ročníky sa snažím odfotiť čosi iné, než koncerty a atmosféru na letisku. Pohoda je celý svet plný rôznych príbehov, snažím sa z nich vybrať niektoré konkrétne. Pred troma rokmi som tak počas celých troch dní bol v pätách Robovi Rothovi, ktorý mal na festivale aspoň sedem rôznorodých vystúpení – od predstavení po čítačky. Na záver sme si spolu pozreli koncert Nicka Cavea. Predvlani som strávil čas so Slobodnou Európou, ktorá koncertom na Pohode oslavovala výročie a vlani, rovnako pri príležitosti výročia, som sledoval koncert Bez ladu a skladu. Nie síce z prvého radu pod pódiom, ale vôbec sa nesťažujem, naopak. Boli to skvelé zážitky!

Boris Németh (1979)

Fotografiu študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde v roku 2011 ukončil doktorandské štúdium. V súčasnosti na škole pôsobí ako externý pedagóg reportážnej fotografie. Vystavoval na Slovensku aj v zahraničí (USA, Nemecko, Srbsko, Bielorusko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Mexiko, Francúzko atď). Od roku 2006 je fotografom v časopise .týždeň. Ocenenia: Nominácia World Press Photo - Joop Swart Masterclass (2009), Fotograf roka (2011), Czech press photo (2009, 2011), Best of Photojournalism (2013), Slovak press photo (2013, 2014, 2015), Cena Nadácie otvorenej spoločnosti (2015), Novinárska cena (2011, 2013, 2014). V roku 2010, Németh začal spolupracovať s fotografom Jánom Viazaničkom na dokumentárnom projekte “Premeny Slovenska”. Publikácie: Premeny Slovenska, 2012; Premeny Slovenska – 1150. výročie sv. Cyrila a Metoda na území Veľkej Moravy, 2013, Na ceste, 2013. Jeho fotografie sú zastúpené aj v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Galérie Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave a Nadácie VÚB.

borisnemeth.com


pondelok, 18. júl

9:00 – 25. júl 19:00 Artforum Banská Bystrica, Banská Bystrica

7 dní / 7 nocí v bystrickom Artfore

Artforum v Banskej Bystrici bude na týždeň otvorené nonstop. Sedem dní a sedem nocí v kníhkupectve. Nájdete tam všetkých, čo ho založili a ešte oveľa viac. Prídu aj literátky Monika Kompaníková, Mirka Ábelová a s koncertom Archívny chlapec.

Počas tohto týždňa budú brány kníhkupectva Artfora otvorené dokorán pre všetkých a všetky, čo túžia po dobrých knihách a podnetnej diskusii. V kníhkupectve okrem stabilných kníhkupcov stretnete všetkých zakladateľov a zakladateľky bystrickej pobočky a niekoľko dobrovoľníkov, pre ktorých sa Artforum stalo obľúbeným ostrovčekom pozitívnej deviácie. Každý z nich „vo dne aj v noci“ ochotne poradí na potulkách literárnym svetom.

Okrem výnimočných otváracích hodín sa na Dolnej počas týždňa možno tešiť aj na niekoľko zaujímavých podujatí. Ich dejiskom bude nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska na Dolnej 35, ktoré sídli oproti kníhkupectvu Artforum. V prípade zlého počasia sa podujatia uskutočnia v bistre Pigis vedľa kníhkupectva Artforum.

Prehľad podujatí v rámci 7 dní / 7 nocí:

18.7.2016, 18:00
Beseda so spisovateľkou Monikou Kompaníkovou

Držiteľka ceny Anasoft Litera z roku 2011 príde predstaviť svoju knižnú novinku Na sútoku, ktorá vyšla vo vydavateľstve Artforum. Reč bude aj o Hlbokomorských rozprávkach a o filmovom spracovaní jej knihy Piata loď.

23.7.2016, 20:00
Koncert Archívneho chlapca

Tvorba pre neho znamená priam fyzický proces, kedy sa zo seba snaží dostať emócie a príliš nerieši, či to má dobrý refrén. Svojské texty a hudba vnášajú jednak autentickú výpoveď, ale aj netradičnú dynamiku interpretácie. Na Dolnú prinesie pesničky z albumu Zvery, ale aj niekoľko noviniek.

24.7.2016, 17:00
Nedeľná chvíľka poézie s poetkou Mirkou Ábelovou

Má na konte tri básnické zbierky, texty pre Davida Kollera, v súčasnosti pracuje ako hovorkyňa GreenPeace Slovensko. Každú nedeľu na Rádiu_FM vysiela poetickú 10-minútovku Nedeľná chvíľka poézie a jedno nedeľné popoludnie so svojimi básňami venuje aj bystrickému Artforu.


Otvoríme v pondelok 18. júla o 9:00 hod.,
zatvoríme v pondelok 25. júla o 19:00 hod.