Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

próza

Ako som prestal byť spisovateľom

Prochaskove prózy - Z tohto sa dá spraviť niekoľko poviedok a Ako som prestal byť spisovateľom - majú výrazne autobiografický rozmer a vychádzajú z reálií mesta počas jeho sovietskej éry, hoci pre autora - vzdelaním botanika - je literárnym domovom celá krajina okolo Karpát. Blízky dotyk s prírodou, citlivosť voči pohybom dejín a imaginatívna práca s pamäťou sú nosnými znakmi celého Prochaskovho diela a vedú k úvahám nad stredoeurópskou verziou magického realizmu.

Správy

1báseň - Leto s Krchovským

Konečně roztály květy zla na okně ptačí zpěv jinak zní... tak nějak barokně – zima je v prdeli! Teď spěje jaro k ní po hrůzách gotických horory barokní

Recenzia

Sylvia Plath - Sklenený zvon

Sylvia Plath dokáže Estheriným prostredníctvom svoje najvnútornejšie pocity skúmať až šokujúco otvorene. Vie byť neľútostná, hrubá, chvíľami štipľavo ironická, inokedy zas priam medicínsky popisná a neosobná.

Správy

Mesiáš už odišiel?

Szilárd Borbély roky naberal silu, aby napísal túto knihu. Vyšla v Maďarsku v roku 2013 a zožala obrovský úspech. Na autora však podľa jeho slov znovu doľahli „posttraumatické depresie“. Myslel si, že o „tom všetkom“ už môže písať, lebo to už má dávno za sebou. „Ale ukázalo sa, že nie.“ O pár mesiacov si zobral život.

Najnovšie články