Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

Správy

Neoficiálna história moderného Ruska

Väzenský zriadenec mongolského pôvodu Danzig Baldajev v rokoch 1948 až 1986 zdokumentoval a prekreslil viac ako tritisíc tetovaní ruských väzňov. Kresby, doplnené o autentické dobové fotografie, policajné záznamy, mapy a vyčerpávajúcu históriu ruskej kriminálnej subkultúry, nájdete vo fascinujúcej trilógii Russian Criminal Tatoo.

Správy

Schwarzenberg: Nikdy nebude existovat generace, která nebude muset bojovat za svobodu.

" Každá generace se musí k tomu boji postavit, bojovat za právní stát, za demokracii. Proti nepřátelům, jestli to bylo proti nacistům, proti komunistům, dneska proti oligarchům. My si musíme naši demokracii a svobodu uhájit sami. A když se tomu nepostavíme, tak nás to převálcuje." Viac v rozhovore novinára Pavla Sibylu s kniežaťom Karlom Schwarzenbergom a novinárom Martinom M. Šimečkom z festivalu Bažant Pohoda na tému Samizdat.

Knižné ochutnávky

Balla: Veľká láska

„Myslím, že ma riadia na diaľku. Neviem to dobre opísať, oni nechcú byť dobre opísaní. Kedykoľvek ma vypnú a nie je vylúčené, že po nasledujúcom vypnutí ma už nezapnú. Niekedy vôbec necítime, že sme riadení zvonka, ani ja to vždy necítim, ale to, že niečo necítim, ma neoklame! Kým tamtí potrebujú moju myseľ, pokyny prichádzajú, ale potom otočia vypínačom a vy to nazvete Alzheimer, demencia a čo ja viem, čo ešte. Telo, ktoré patrilo k mysli, odpracú do zeme, na to sú rituály. Tradície! Pán doktor, včera som videl film Stoker, hlavná postava v jednej scéne, neviem, prečo to bolo v kuchyni, čítala Encyklopédiu pohrebných rituálov. Poviem vám, užitočná lektúra!“

Knižné ochutnávky

Vojna, ktorá zmenila Rondo

Kniha ukrajinskej dvojice grafikov a ilustrátorov Andrija Lesiva a Romany Romanyšyn - Vojna, ktorá zmenila Rondo - vzbudila zaslúženú pozornosť aj za hranicami Ľvova, získala jedno z najvýznamnejších ocenení pre tvorcov detských kníh na knižnom veľtrhu v Bologni - Bologna Ragazzi Award 2015 - a vďaka Bratislavskému knižnému festivalu BRaK si ju môžete prečítať aj v slovenčine. Vypočujte si, čo o knihe hovorí spisovateľ Ján Púček.

Najnovšie články