Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

Recenzie

Knižky Petra Zajaca: Granit a mramor

Próza Dušana Šimka Mramor a granit by sa mohla pokojne volať aj Fotograf. V tom príbehu-nepríbehu fotografa, reštaurátorky a kastelána ide o sochy, mramor a granit: „Kryštalizácia granitu vo veľkých hĺbkach zeme bol úchvatný proces pomalého chladnutia magmatickej masy, kým sedimentácia pieskovcov bola azda menej dramatická. Mramor zasa bol výsledkom vzrušujúcich zmien starších hornín, ktoré podľahli obrovskému tlaku a vysokej teplote“ (s. 142). To píše geológ Šimko. Geograf hovorí o Kuksoch a o pražskej Letnej.

román v básni

Česká kniha roku 2015: Točité věty Daniely Hodrovej

Knihu Točité věty Daniely Hodrové (1946) vybralo cca 300 respondentů, kteří se více či méně pohybují v CZ kolem knih, jako Knihu roku v soutěži Litera 2015. Je to kniha pozoruhodná, i když vlastně hodně introvertní a zatočená do sebe.

Správy

Medzitým na okraji periférie

Slovenský literárny kritik, redaktor a pedagóg Matúš Mikšík napísal pre český magazín H7O komentár venovaný bezútešnému stavu slovenskej literatúry - aspoň taký dojem tento komentár vyvoláva. Je určený českému čitateľovi, keďže slovenský čitateľ už neexistuje.

Najnovšie články