Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

Správy

Medzinárodná Man Bookerova cena za Vegetariánku

16. mája 2016 bola po siedmykrát udelená medzinárodná Man Bookerova literárna cena. Spomedzi šiestich finalistov, medzi ktorými boli aj také zvučné mená ako Elena Ferrante a Orhan Pamuk, sa víťazkou stala juhokórejská autorka Han Kang.

Správy

Môže nám už konečne niekto vysvetliť, čo je to láska?

Islandsý spisovateľ Jón Kalman Stefánsson po pôvabnom románe Letné svetlo a potom príde noc prichádza s novou knihou Ryby nemajú nohy a práve túto knihu v slovenskom preklade príde Stefánsson osobne predstaviť na Slovensko. Rozhovor s ním urobili Patrik Krebbs a Uršuľa Kovalyk.

Knižné ochutnávky

Putin a putinismus

Nová kniha proslulého historika Waltera Laqueura, který se ruským tématem zabývá už několik desetiletí, hledá odpovědi na otázku, jak lze vnímat prezidenta Putina a fenomén putinismu, který nabývá na čím dál větší síle. Věnuje se především myšlenkovým a politickým zdrojům z posledních dvou století i z doby středověku, které současný ruský vůdce a lidé u moci vybírají a akcentují.

Správy

Joseph Roth a jeho svety včerajška

"Náš duchovný svet pozostáva z miliónov monád jednotlivých vnemov, z ktorých len zlomok pochádza z toho, čo sme sami videli alebo zažili – avšak za všetko ostatné, za tú podstatnú poprepájanú masu skúseností, vďačíme knihám, tomu, čo sme prečítali, tomu, čo nám bolo sprostredkované, tomu, čo sme sa naučili."

Najnovšie články