Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

Správy

Autor najlepšieho islandského románu Sjón zavíta do Bratislavy

Dobré správy z literárneho sveta prináša vydavateľstvo Slovart - nový prírastok do edície MM, román Máni Steinn – Chlapec, ktorý nebol, príde na Slovensko predstaviť sám autor, islandský spisovateľ Sjón. Sjón je medzinárodne známy a oceňovaný autor a textár, ktorý napísal texty aj pre Björk.

Knižné ochutnávky

Muslimové a jejich svět

Prečítajte s ukážku z knihy s podtitulom O víře, zvyklostech a smýšlení vyznavačů islámu, ktorá vyšla v malom českom vydavateľstve Dingir. Autor sa dlhodobo zaoberá dejinami Blízkeho východu a islamského sveta a politickými aj kultúrnymi dejinami islamského náboženstva.

časopis

Nový Host věnovaný Alexijevičové

...Vztah Lukašenkova režimu k takovéto oponentce (která měla a zejména dnes má ve světě v mnoha ohledech větší váhu než zmíněná běloruská opozice) se dá docela snadno pochopit: její knihy nesměly a nesmějí vycházet a ona sama se v režimem kontrolovaných médiích nemohla objevit. Je proto pochopitelné, že v roce 2001 z Běloruska odjela a dlouho žila na Západě. V roce 2011 se však vrátila do Minsku, čemuž se zase není co divit: chcete-li být svědomím svého národa, musíte žít s ním — i kdyby to bylo sebetěžší...

Správy

J. K. Rowlingovej udelia Cenu PEN za službu literatúre

O tom, čo má byť cieľom literatúry, sa dá uvažovať rôzne a človeka hneď napadne čítanie samotné. Akt čítania je cieľom sám osebe, a preto písanie, ktoré podnecuje ľudí čítať, je skutočnou činnosťou ‘v ideálnom smere’. Ktorý iný žijúci autor podnietil viac ľudí čítať a vštepil im viac lásky k čítaniu ako J. K. Rowlingová?

Najnovšie články