Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Lidé v nahotě

Sympatické pražské vydavateľstvo Plus patrí možno k nenápadnejším hráčom na domácom knižnom trhu. Napriek tomu sa však aj v ich portfóliu nachádza dostatok materiálu hodného čitateľskej pozornosti. Minimálne zaujímavá edícia Pestrá řada ponúka vskutku pestrý mix originálnych súčasných svetových mien, takže i keď je rozsahom skromnejšia, obsahom dôstojne dopĺňa silnejšie edičné rady. Práve tu vyšla i príjemná, autobiograficky ladená prvotina Lidé v nahotě od nádejného ruského prozaika Andreja Astvacaturova.

V slede kratších kapitol autor vtipne zachytáva roky útleho detstva, mladosti a dospievania, odohrávajúcich sa prevažne v kulisách sovietskeho Leningradu. S dospeláckym odstupom vykresľuje rané roky v materskej škole, prvé celoživotné kamarátstva, ďalšie školské až vysokoškolské roky a nové, už nie len čisto kamarátske vzťahy. Ľahko a svižne obsiahne časový úsek neskorých brežnevovských rokov, cez rozpad sovietskeho impéria, až po (takmer) súčasnosť.

Astvacaturov svoj debut písal veľmi ľahučkým perom. Nič si príliš nekomplikuje. Nepúšťa sa do žiadnych zložitých reflexií, nemá zámer riešiť žiadne zaťažkané existenciálne problémy a podobne. Jeho štýl je vyložene uvoľnený a nadnesený. Očividne nemá potrebu brať sa smrteľne vážne. Rozhodne prevládajú odľahčenejšie žánrové prvky, než typicky ruská depresívna ťažoba. Štedro sa pracuje so satirou a iróniou, či rôznymi formami humoru v rozmedzí od láskavého cez kritizujúci až po horký a boľavý. Astvacaturov je zdatný rozprávač, takže i napriek tomu, že v pár momentoch trocha zadrháva, výsledný dojem je veľmi príjemný a pozitívny. Badateľné sú aj sentimentálne a nostalgické tóny, každodennému sovietskemu (ruskému) marazmu dodávajúce až istý zjemňujúci romantický nádych.

Je v tom dôkaz toho, že i v podstate obyčajný človek, „akademik-milión“, už dopredu odsúdený na neúspech, môže aj uprostred (post)totalitnej mizérie prežiť svojrázny, vcelku originálny a dobrodružný životný príbeh plný veselých príhod. Veľmi úsmevné, miestami vyslovene milé čítanie. Fakt som sa bavil.


Andrej Astvacaturov: Lidé v nahotě

Vydal: Plus (edice Pestrá řada)

Preklad: Olga Pavlova

270 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Lidé v nahotě

Lidé v nahotě

Astvacaturov Andrej

Toto není pornografie! Toto je literatura! Ne, kniha Lidé v nahotě nevypráví o nudistech, jak by se mohlo na první pohled zdát. Svérázně napsaný, autobiografický román Andreje Astvacaturova svým stylem připomíná prózu Sergeje Dovlatova.

Kúpiť za 10,44 €

Podobný obsah

Bezbožnou uličkou prechádza ruský Oidipus

Recenzie

Bezbožnou uličkou prechádza ruský Oidipus

Pojem „ruskej duše“ čoby reprezentácie jedinečného národného charakteru žiaľ stráca svoj pôvodný význam jednak pod vplyvom geopolitických udalostí i neúprosným rozširovaním brehov medzi súčasnosťou a dielami klasickej literatúry, ktoré mu poskytli historicky prenikavý výraz. Ostatný príspevok do šperkovnice edície MM vydavateľstva Slovart však stavia mosty ponad čas, pričom ponúka výrečný dôkaz, že rozpoltenosť ruského človeka nezahynula v prizme socialistického realizmu, ani neživorí na periférii globalizácie, ale tepe kapilárami Moskvy s rovnako divokým nepokojom, ako za Tolstého, Dostojevského či Bulgakova.

Louis de Berniéres: Mandolína kapitána Corelliho (ukážka)

Knižné ochutnávky

Louis de Berniéres: Mandolína kapitána Corelliho (ukážka)

"Mame a otcovi, ktorí na rôznych miestach a rôznymi spôsobmi bojovali proti fašistom a nacistom, stratili veľa blízkych priateľov a nikdy im nikto nepoďakoval." takýmto venovaním začína román britského prozaika Louisa de Berniéres. ktorý práve vyšiel v preklade Oľgy Kralovičovej v edícii MM vydavateľstva Slovart.

Isabelle Autissier: Náhle, sami

Knižné ochutnávky

Isabelle Autissier: Náhle, sami

Príbeh dvoch novodobých robinsonov napísala žena, ktorá ako prvá sama oboplávala na plachetnici svet, je autorkou niekoľkých románov a predsedníčkou francúzskeho WWF. Louise je skúsená horolezkyňa, Ludovic je statný mladý muž. Opustia svoje parížske zamestnania a vydajú sa na cestu okolo sveta. Zastavia sa na nádhernom ostrove medzi Patagóniou a Hornským mysom. Divoká príroda, zasnežené vrcholky hôr, ľadovcové krátery, jazerá bez vody sa však zmenia na nočnú moru. Zamilovaný muž a žena sú zrazu úplne sami.